Inženýrská geologie

Ukázka ručně vrtané sondy
Ukázka ručně vrtané sondy

Inženýrsko-geologický průzkum

Provádím inženýrsko-geologické průzkumy v místech projektované výstavby. Účelem inženýrsko-geologického průzkumu je zhodnotit základové poměry ve vztahu k projektovanému stavebnímu celku.

Výstupem IG průzkumu je závěrečná zpráva, jejíž součástí je doporučení pro návrh a způsob založení stavby. Tímto průzkumem lze investorovi ušetřit náklady na budoucí stavbu. Při realizaci a zpracování inženýrsko-geologického průzkumu vycházím z platné normy ČSN P 73 1005.

Inženýrsko-geologický průzkum pro jednoduché stavby a mělce založené objekty v jednoduchých geologických poměrech lze provádět i ručním vrtákem. Použití ručního vrtáku je ale značně omezené a záleží na konkrétních geologických podmínkách na lokalitě.


Pro založení objektu na základových patkách a pasech je nejefektivnější použití bagru a realizace kopaných sond, zpravidla do maximální hloubky 3 m pod terénem. 

Termín realizace a následné vypracování závěrečné zprávy geologického průzkumu závisí na více faktorech – například na náročnosti objektu (podsklepené, několikapatrové budovy, či rodinné domy) nebo na složitosti geologických poměrů (sesuvné oblasti, poddolované území atd.).

V některých případech je proto nutné provést strojní vrtání a realizaci průzkumných sond do větších hloubek. 



Kopaná sonda bagrem
Kopaná sonda bagrem

Z vrtu v průběhu vrtání dostáváme vrtná jádra, která jsou příslušným geologem makroskopicky popsána dle platné normy ČSN P 73 1005. Z vrtných jader jsou z úrovní, vhodných pro založení, odebírané vzorky zemin a hornin.

Na vzorcích zemin a hornin jsou následně v laboratoři mechanice zemin a hornin realizovány geotechnické a technologické zkoušky. 

Vzorek vrtného jádra – etáž vrtu 6-9 m p.t.
Vzorek vrtného jádra – etáž vrtu 6-9 m p.t.

Potřebujete geologa?

Vyplňte všechny potřebné údaje. Co nejdříve se vám ozvu zpět.