Hydrogeologie
Hydrogeologický posudek k domovní ČOV nebo septiku
Pokud v obci není splašková kanalizace, je nutné likvidovat odpadní vody jinou variantou – například domovní ČOV, septikem nebo jímkou. Pro vyřízení stavebního povolení k domovní ČOV nebo septiku je zpravidla potřeba hydrogeologický posudek. Ten je nutný v případě, že nelze předčištěné odpadní vody vypouštět do kanalizace nebo vodoteče a je třeba likvidovat předčištěné odpadní vody ve vsakovacím zařízení.
V hydrogeologickém posudku jsou zhodnoceny vsakovací podmínky horninového prostředí, ochrana podzemní vody včetně posouzení odstupových vzdáleností od studní, rodinných domů a dalších stavebních objektů.
Hydrogeologický posudek k vsakování srážkových vod
Podle zákona o vodách č. 254/2001 Sb. je u každé novostavby nebo rekonstruovaného objektu stavebník povinen likvidovat srážkové vody vsakem do podloží na pozemku. V případě, že to není možné, je nutná retence srážkové vody a odvod do povrchového vsakovacího zařízení, nebo retence a regulovaný odtok do dešťové kanalizace.
Pro posouzení vsakování srážkových vod je nutné realizovat hydrogeologický průzkum včetně vsakovací zkoušky v místech vsakovacího prvku. Průzkum lze provést pomocí ručně vrtané sondy, kopané sondy bagrem nebo strojním vrtem. Výsledkem hydrogeologického průzkumu je stanovení koeficientu vsaku, úrovně hladiny podzemní vody a případné negativní ovlivnění hydrogeologických a základových poměrů (studny, rodinné domy). Při návrhu vsakovacího zařízení vycházím z české technické normy ČSN 75 9010 Vsakovací zařízení srážkových vod.
Studna u rodinného domu nebo chaty je i přes pořizovací náklady z dlouhodobého hlediska investice, která se rozhodně vyplatí. Mnohdy totiž získáte kvalitnější zdroj vody na vlastní zahradě. A navíc za něj neplatíte žádné stočné.
To, zda je pro investora vhodnějším řešením vrtaná nebo kopaná studna, závisí na individuálních potřebách stavebníka a na hydrogeologických poměrech (možnostech) dané lokality.
Hydrogeologický posudek pro stavební povolení kopané nebo vrtané studny
Poté, co jste zvolili kopanou nebo vrtanou studnu, je nutné získat územní rozhodnutí o umístění studny a povolení k nakládání s vodami od dotčeného vodoprávního úřadu.
Pro získání těchto potřebných povolení je třeba zpracovat hydrogeologický posudek ke kopané nebo vrtané studni, který bude nutné doložit spolu s projektovou dokumentací zpracovanou osobou odborně způsobilou v oboru vodního hospodářství. V rámci zpracování posudku je na lokalitě provedeno hydrogeologické ohledání pro vytyčení studny na parcele a zaměření sousedních hydrogeologických objektů (studny, vrty).
Hydrogeologický posudek dále uvádí potenciální vliv studny na odtokové poměry, režim, kvalitu podzemních vod a okolní hydrogeologické objekty. V případě realizace vrtaných studní nad 30 m bude zároveň nutné doložit projekt báňského projektanta pro činnost prováděnou hornickým způsobem.
Zároveň doporučuji si před realizací vrtů nad 30 m a kopaných studní nad 3 m ověřit, zda má příslušná firma oprávnění tyto práce provádět – resp. zda vlastní příslušné osvědčení o odborné způsobilosti vedené obvodním báňským úřadem.
Projekt geologických prací k průzkumnému vrtu
V případě, že je v lokalitě předpoklad málo vydatné zvodně, nebo se v blízkosti projektované studny nachází sousední zdroj vody, je vhodné zvolit provedení vrtané studny formou průzkumného vrtu.
Průzkumný vrt ověří hloubku a vydatnost pramene, ale také to, zda bude mít plánovaná vrtaná studna vliv na okolní stávající studny a vrty.
V případě realizace průzkumných vrtů nad 30 m bude zároveň nutné doložit projekt báňského projektanta pro činnost prováděnou hornickým způsobem.
V případě úspěšného odvrtání průzkumného vrtu bude následně nutné zpracovat závěrečnou zprávu průzkumných prací hydrogeologem a projektovou dokumentaci vodohospodářským projektantem.
Hydrodynamické zkoušky
V případě, že je potřeba ověřit vydatnost studny, lze provést i hydrodynamickou zkoušku, která je složena z čerpací a stoupací části.
U nově realizovaných průzkumných vrtů a studní doporučuji provést odběry vzorků vody k posouzení kvality pro případnou úpravu pitné vody dle vyhlášky č. 83/2014 Sb.